Dom w Poznaniu 4

Dom dopasowany


Zakres opracowania:
Projekt koncepcyjny, budowlany i wykonawczy budynku, projekt zagospodarowania terenu, projekt zieleni, oświetlenia zewnętrznego budynku i działki

Inwestor: Prywatny
Projekt: 2017
Realizacja: 2018-2019
Faza: w trakcie budowy

Działka jak na warunki Poznania wyjątkowa. Bardzo duża i dająca sporo swobody w kształtowaniu zarówno bryły budynku jak i samego usytuowania budynku na działce.

W wytycznych od klienta była informacja, że dom ma mieć nowoczesny wyraz i zadaszone miejsce do wypoczynku na świeżym powietrzu. Dodatkowo mieliśmy sprawić by dom pomimo swojej powierzchni był tani w eksploatacji. Postanowiliśmy wykorzystać te możliwości i rozłożyć układ funkcjonalny budynku we wręcz w modelowy sposób w stosunku do stron świata tak by optymalnie doświetlić wnętrza i zadbać o odpowiedni bilans energetyczny budynku.

Wszystkie pomieszczenia usytuowaliśmy tak by słońce towarzyszyło mieszkańcom w trakcie naturalnego cyklu dnia. Sypialnie wszystkich domowników otworzyliśmy na południowy wschód. Dzięki takiemu zabiegowi mieszkańcy będą się budzić w naturalny sposób gdy słońce zacznie rozświetlać sypialnie. Część dzienna domu składająca się z salonu połączonego z jadalnią i kuchnią otwiera się na południowy zachód. Dzięki temu, gdy domownicy wrócą z pracy/szkoły będą mogli spędzić czas w salonie, jadalni, ogrodzie w promieniach popołudniowego słońca.

Dzięki takiemu podejściu do rozmieszczenia pomieszczeń uzyskaliśmy dwa krzyżujące się kierunku. Nakładając bryłę części prywatnej na bryłę parterowej części dzienną uzyskujemy w naturalny sposób taras, oraz nadwieszenie, dające możliwość wypoczynku na świeżym powietrzu nawet w trakcie deszczu. Samo przewieszenie jest tak zaprojektowane, że latem chroni salon przed promieniami światła mogącymi nadmiernie nagrzewać pomieszczenie, natomiast zimą wpuści promienie i rozświetli wnętrze w słoneczne dni.

Schemat Ideowy powstawania budynku

Wizualizacje

Zdjęcia z budowy


Linki do artykułów

O projekcie napisali:


Recent Portfolios